Spersonalizowane monitory dokanałowe
06/04/2023
0

Tradycyjnie występujący muzycy musieli polegać na monitorach scenicznych, aby usłyszeć, co grają podczas występu. Głośniki te mają kształt klina i są skierowane w stronę zespołu, dzięki czemu publiczność ich nie słyszy. Mogą one jednak wywołać wiele problemów, od zajmowania miejsca na scenie po uszkodzenie słuchu przez szkodliwy poziom głośności.

 
Monitory dokanałowe pozwalają pozbyć się monitorów podłogowych, używając odsłuchów spersonalizowanych do monitorowania tego, co dzieje się na scenie. W niniejszym wpisie przyjrzymy się temu, jak działają monitory dokanałowe, kiedy ich używać oraz jakie są ich zalety i wady.
 
Czym są monitory dokanałowe?
 
Monitory dokanałowe (powszechnie nazywane odsłuchami scenicznymi) są bardzo podobne do słuchawek, ale z kilkoma kluczowymi różnicami. Tradycyjne słuchawki mają zazwyczaj jeden głośnik szerokopasmowy na każde ucho, natomiast monitory mają zazwyczaj więcej przetworników. Ponieważ są wkładane do ucha, a nie na zewnątrz, przetworniki muszą być mniejsze i skonfigurowane w taki sposób, aby dokładnie odtwarzać każdą z częstotliwości.
 
Kolejną różnicą jest kabel. Większość odsłuchów ma osobne złącza w obu słuchawkach. Zwykłe słuchawki często mają jedno złącze kablowe po lewej stronie lub w ogóle nie mają odpinanego kabla. Mówiąc najprościej, monitory dokanałowe to urządzenia używane przez muzyków do słuchania tego, co dzieje się na scenie podczas występu.
 
Używanie monitorów jako odsłuchów scenicznych
 
Główną zaletą korzystania z monitorów jest zmniejszenie głośności sceny (ponieważ monitory sceniczne nie są już wtedy potrzebne), a wykonawca może mieć czystą prezentację tego, co dzieje się na scenie, niezależnie od swojej pozycji. Ponieważ jednak monitory dokanałowe często mają skuteczną izolację akustyczną, wykonawca będzie musiał prawie w 100% polegać na tym, co słyszy przez słuchawki. Przyzwyczajenie się do tego może zająć trochę czasu, ponieważ nie będzie już tak wyraźnie słychać reakcji tłumu w pomieszczeniu, ale można łatwo rozwiązać ten problem za pomocą mikrofonów pokojowych.
 
Używanie monitorów jako studyjnych słuchawek referencyjnych
 
Innym powszechnym zastosowaniem monitorów dokanałowych są słuchawki referencyjne. Oznacza to, że użyjesz ich jako kolejnego źródła odniesienia dla miksu. Jest to przydatne, ponieważ słuchawki są bardzo bezpośrednie i izolują dźwięki zewnętrzne.
 
Plusy i minusy spersonalizowanych monitorów dokanałowych
 
Chociaż monitory dokanałowe są doskonałym narzędziem, mają one swoje mocne i słabe strony, jak każdy inny element wyposażenia.
 
1. Lepsza jakość dźwięku
 
Najbardziej oczywistą zaletą monitorów dokanałowych jest zredukowany dźwięk sceniczny. Inżynierowie dźwięku są w stanie lepiej miksować, ponieważ hałas jest znacznie mniejszy. Monitory douszne nie tylko ułatwią inżynierowi dźwięku uniknięcie sprzężenia zwrotnego, ale także pomogą zmniejszyć “zanieczyszczenie” hałasem ze sceny.
 
2. Mobilność
 
Korzystanie z monitorów dokanałowych daje większą elastyczność na scenie. Pozwalają one muzykom poruszać się po scenie, łatwo wchodzić w interakcje z publicznością i członkami zespołu. Muzycy nie muszą już stać przed monitorem scenicznym, aby słyszeć siebie.
 
3. Ochrona słuchu
 
Dla muzyka ochrona uszu zawsze powinna być priorytetem, biorąc pod uwagę wysoki poziom głośności podczas występu. Słuchawki z redukcją szumów nie tylko ułatwiają słuchanie miksu odsłuchowego, ale także chronią słuch.
 
4. Brak dźwięków otoczenia
 
Jedną z rzeczy, do których trzeba się przyzwyczaić, korzystając z monitorów dokanałowych, jest poczucie oderwania od publiczności. Wykonawcy, którzy wcześniej grali z monitorami scenicznymi, są przyzwyczajeni do tego, że słyszą publiczność, natomiast odsłuchy te dźwięki usuwają, redukując szumy. Na szczęście problem ten można rozwiązać w bardzo prosty sposób, ustawiając mikrofon skierowany w stronę publiczności. Dzięki temu słuchawki dołączą atmosferę tłumu i do miksu monitora lub używać tylko jednej słuchawki zamiast dwóch.
 
5. Koszt monitorów dokanałowych
 
Kiedyś był to znacznie większy problem niż obecnie, ale cena nadal jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji. Aby uzyskać dobrą konfigurację monitorów dokanałowych warto jednak zainwestować.
 
Wnioski
 
Chociaż korzystanie ze spersonalizowanych monitorów dokanałowych nie jest pozbawione wad oczywistym jest, że stanowią one ogromną poprawę w stosunku do monitorów scenicznych.